10-lecie luterańsko-episkopalnej jedności

10 lat temu (6 stycznia) weszła w życie umowa między Ewangelicko-Luterańskim Kościołem w Ameryce (ELCA) oraz Kościół Episkopalnym (anglikańskim) w USA ws. zawarcia pełnej wspólnoty eucharystycznej oraz bliższej kooperacji w obszarze ewangelizacji, misji i diakonii.

Obydwa Kościoły aktywnie współpracują na niwie ekumenicznej. Pełna jedność między obydwoma Kościołami oprócz wymiaru duchowego (uznanie chrztu i Eucharystii) ma również wymiar instytucjonalny, gdyż w niektórych parafiach luterańskich służbę sprawują episkopalni księża, a w episkopalnych luterańscy. Ponadto duchowni obydwu wyznań partycypują w uroczystościach konsekracji/wprowadzenia w urząd nowego biskupa/biskupki.

W wielu parafiach ewangelicko-luterańskich i episkopalnych odbędą się ekumeniczne nabożeństwa z okazji jubileuszu.

Wspólny dokument, ustanawiający pełną wspólnotę Called to Common Mission (Wezwani do wspólnej misji) został przyjęty przez Zgromadzenie Generalne ELCA w sierpniu 1999 roku, a w lipcu 2000 roku przez Konwencję Generalną Kościoła Episkopalnego.

Luteranie i episkopalianie (anglikanie) cieszą się pełną wspólnotą Ołtarza i Ambony również w ramach Ugody z Porvoo, zawartej między luterańskimi Kościołami Skandynawii i krajów nadbałtyckich a anglikańskimi Kościołami Wielkiej Brytanii i Irlandii. Ponadto niemieckich ewangelików różnych tradycji wyznaniowych łączy z Kościołem Anglii tzw. Deklaracja z Miśni, ustanawiająca gościnność eucharystyczną. Na świecie istnieją również inne, lokalne porozumienia anglikańsko-luterańskie o pełnej komunii, w których biorą również udział reformowani i metodyści. Rozwiązania takie stosowane są najczęściej w krajach, w których chrześcijanie są w mniejszości (np. Pakistan, Chiny).

Warto dodać, że Kościoły anglikańskie są w pełnej komunii również z Kościołami starokatolickimi.

(za http://www.ekumenizm.pl)

Reklamy

About starokatolicy


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: