Zakończył się II Synod RKK

Liturgia na zakończenie Synodu

Liturgia na zakończenie Synodu

W Poznaniu zakończył się II Synod Reformowanego Kościoła Katolickiego w Polsce, który odbył się pod przewodnictwem biskupa Gino De Stobbeleir. Podczas Synodu obecni byli przedstawiciele wspólnoty polskiej oraz belgijskiej i holenderskiej. Gościliśmy również ks.dr. Christiana Blankensteina ze wspólnoty starokatolickiej z Wiednia, który opowiedział nam o sytuacji starokatolików w Austrii oraz rozwoju i problemach jego wspólnoty. Słowem, które bardzo często przewijało się w naszych dyskusjach było greckie ‘Koinonia’ – co można przetłumaczyć jako – głęboko relacyjna wspólnota. Właśnie tworzenie wspólnoty było głównym zadaniem Synodu dlatego dyskutowaliśmy o przyłączeniu się naszej wspólnoty do Ekumenicznej Wspólnoty Katolickiej, która jest organizacją kościelną zrzeszającą rożne Kościoły katolickie (starokatolickie, niezależne-katolickie, anglikańskie i prawosławne), które nie należą do innych organizacji. EWK zostało powołane jako Wspólnota Wspólnot, które nawzajem rozpoznają swoją katolickość, wspierają się i jednoczą by w sposób rzeczywisty wcielać pragnienie Jezusa, by wszyscy stawali się jedno.Podczas gdy wiele wspólnot preferuje dostosowywanie innych wspólnot do swoich wymagań, EWK pragnie jednoczyć różnorodne katolickie wspólnoty, zgodnie ze starożytną zasadą przypisywaną św.Augustynowi – “In necessaris unitas, in dubiis libertas, in omnibus charitas” (W rzeczach koniecznych jedność, w rzeczach drugorzędnych wolność, ale we wszystkim miłość).

Nasz Kościół podczas Synodu zdecydował się na przyłączenie do EWK razem ze wspólnotami w Belgii i Holandii, które taką decyzję podjęły już wcześniej. Oficjalne zjednoczenie wspólnot nastąpi podczas wizyty biskupa Piotra Hickmana , Przewodniczącego Biskupa Ekumenicznej Wspólnoty Katolickiej, która nastąpi najprawdopodobniej jesienią tego roku (dokładna data zostanie w najbliższym czasie ustalona). Zainteresowanie przyłączeniem się do EWK wyrazili również członkowie wspólnoty austriackiej.

Obok dyskusji i podejmowania ważnych decyzji, nie zabrakło modlitwy za nasze wspólnoty i jedność wszystkich chrześcijan podczas liturgii światła i nieszporów w sobotę wieczorem oraz podczas niedzielnej Eucharystii, której przewodniczył nasz biskup.

To było wielkie święto wspólnoty i czas doświadczenia działającego w Kościele Ducha Świętego, Ducha jedności i pokoju.

Bogu niech będą dzięki!

prezbiter Tomasz Puchalski

p.s. w zakładce „Duchowość” znajduje się nagranie homilia biskupa Gino, którą wygłosił na zakończenie Synodu.

za stroną www.starokatolicy.eu

Reklamy

About starokatolicy


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: