Kim jesteśmy

Jesteśmy starokatolikami, czyli chrześcijanami, odwołującymi się do doświadczenia wczesnego Kościoła niepodzielonego, odkrytego na nowo w XIX wieku przez teologów i wiernych wspólnot, które nie przyjęły nowych dogmatów watykańskich. Ruch starokatolicki wyłonił się w roku 1870, po tym, jak Kościół rzymski ogłosił dogmat o nieomylności papieża w kwestiach wiary i moralności, niezaakceptowany przez wielu teologów i wiernych. Obawiali się oni, że nowe tezy papieskie uniemożliwiają przyszłe zjednoczenie Kościołów chrześcijańskich i są sprzeczne z doświadczeniem chrześcijaństwa Wschodu i Zachodu.

Starokatolicy bardzo dużą wagę przywiązują do służby biskupa, który jest znakiem Chrystusa oraz jedności w Kościele. Biskup w starokatolicyzmie jest wybierany przez wiernych. Prezbiterzy to osoby, które można nazwać „zastępcami biskupa”. Do ich zadań należy głoszenie słowa Bożego, sprawowanie sakramentów i przewodzenie zgromadzeniom kościelnym oraz budowanie wspólnoty Kościoła oraz wspieranie jej we wzroście. Diakoni to osoby, które razem z biskupem i prezbiterami służą Kościołowi. Do ich zadań należy głoszenie słowa Bożego, są też odpowiedzialni za różne dziedziny działalności Kościoła jak np. posługa charytatywna.

Dokumentem, który można nazwać „manifestem starokatolickim” jest Deklaracja Utrechcka.

W kwestiach wiary uznajemy zasadę: trzymamy się tego, co wszędzie, co zawsze, co przez wszystkich było wyznawane; to jest prawdziwie i rzeczywiście katolickie (św. Wincenty z Lerynu). Wyznajemy wiarę niepodzielonego Kościoła pierwszych wieków wyrażoną przede wszystkim w Nicejskim i Konstantynopolitańskim Wyznaniu Wiary. Centrum naszej wiary jest Bóg Ojciec, Syn i Duch Święty – razem z całym Kościołem chrześcijańskim na ziemi i w niebie oddajemy tylko Jemu cześć i chwałę.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: