Kościoły

  • Kościół do którego należę – Reformowany Kościół Katolicki w Polsce

Starokatolicka wspólnota chrześcijańska powstała w 2007 roku. Reformowany Kościół Katolicki w Polsce jest wspólnotą mającą charakter misji. Aktualnie dąży do prawnej rejestracji swojej działalności na terenie Rzeczpospolitej Polskiej. Reformowany Kościół Katolicki w Polsce rozpoczął działalność w 2006 roku. Początkowo była to nieformalna poznańska grupa modlitewna pod nazwą Wspólnota Braci i Sióstr Jezusa Chrystusa. Zrzeszała ona osoby nie utożsamiające się w pełni z żadną denominacją. Grupa poszukując wsparcia dla swojej działalności, rozpoznały się w nurcie starokatolicyzmu, zachowując swój chrystocentryczny i biblijny charakter.

strona internetowa

Inne Kościoły starokatolickie 

  • Kościół Polskokatolicki (Unia Utrechcka)

Kościół starokatolicki prawnie działający na terenie Polski, będący członkiem Unii Utrechckiej Kościołów Starokatolickich, Światowej Rady Kościołów, Konferencji Kościołów Europejskich oraz Polskiej Rady Ekumenicznej. Organem prasowym wspólnoty jest „Rodzina”, przy kościele działa również Społeczne Towarzystwo Polskich Katolików. Zwierzchnikiem Kościoła jest biskup prof. dr hab. Wiktor Wysoczański.

strona internetowa

  • Kościół Starokatolicki Mariawitów

Kościół chrześcijański nurtu katolickiego prawnie działający na terenie Polski i Francji. Obecnie liczy około 30 tysięcy wyznawców, głównie na Mazowszu. Siedzibą władz Kościoła jest miasto Płock gdzie rezyduje biskup naczelny ojciec Michał Maria Ludwik Jabłoński. Organem prasowym wspólnoty jest kwartalnik Mariawita. Mariawityzm wyodrębnił się z polskiego Kościoła rzymskokatolickiego w 1906 roku. Powodem secesji było niezaakceptowanie przez hierarchię polską i papieża w Rzymie działalności Zgromadzenia Kapłanów Mariawitów, które powstało na skutek objawienia Dzieła Wielkiego Miłosierdzia, jakie otrzymała siostra zakonna Maria Franciszka Kozłowska 2 sierpnia 1893 roku w Płocku.

strona internetowa

  • Kościół Anglikański w Polsce

Kapelania warszawska – jedyna w Polsce wspólnota anglikańska. Kapelania warszawska wchodzi w skład diecezji europejskiej Kościoła Anglii. W roku 1926 dzięki staraniom Londyńskiego Towarzystwa Krzewienia Chrześcijaństwa wśród Żydów, wybudowano anglikański kościół przy ul. Sewerynów w Warszawie. Po II wojnie światowej kościół nie mógł odrodzić się w nowej komunistycznej rzeczywistości. Od lat osiemdziesiątych XX wieku nabożeństwa anglikańskie były odprawiane w brytyjskiej ambasadzie. Od 1996 r. liturgia sprawowana jest co niedzielę, w kaplicy „Res Sacra Miser” (ul. Krakowskie Przedmieście 62).

strona internetowa

  • Linki do stron Kościołów starokatolickich i anglikańskich

Unia Utrechcka Kościołów starokatolickich

Kościół starokatolicki w Holandii

Kościół chrześcijańskokatolicki w Szwajcarii

Katolickie Biskupstwo Starokatolików w Niemczech

Kościół starokatolicki w Czechach

Kościół starokatolicki w Chorwacji

Kościół starokatolicki w Austrii

Kościół starokatolicki w Szwecji

Kościół starokatolicki we Francji

Kościół starokatolicki we Włoszech

Diecezja europejska Kościoła Anglii

Kościół episkopalny w Europie

Kościół starokatolicki w Belgii

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: